Česky English Polski DeutschDzień soi 10 09 2019 Biała.


Polski Oddział firmy Prograin Zia zorganizował 10 września Dzień Soi w Białej. Spotkanie rozpoczęło się częścią wykładową w Restauracji Pod Łysą. Mogliśmy wysłuchać wykładów z zakresu agrotechniki soi, jak również relacji z doświadczeń z uprawy soi jakie posiada firma Prograin Zia, która już 20 lat zajmuje się uprawą tej rośliny na terenie Czech.
Z wiedzy tej korzystają również sąsiednie kraje jak Słowacja, Słowenia, Polska i Niemcy. Z kraju tych ostatnich mogliśmy wysłuchać o doświadczeniach uprawy soi na kiszonkę dla bydła mlecznego. Cieszy nas to, że pomału również w Polsce wyniki doświadczeń z uprawy soi i zasad agrotechniki zaczynają pokrywać się z 20 letnim doświadczeniem na terenie Czech.
Po części wykładowej spotkanie przeniosło się na poletka demonstracyjne, gdzie zainteresowani mogli naocznie zapoznać się z ofertą odmian firmy Prograin Zia oraz z różnicami we wczesności odmian, w typie rośliny, wysokości rośliny, osadzenia pierwszego strąka oraz budowie plonu.
Rok 2018 pokazuje, że soja jako roślina ciepłolubna dobrze znosi wysokie temperatury, a poprzez ocieplenie klimatu wydłużył się okres wegetacyjny roślin, co pozwala rolnikom sięgać po odmiany późniejsze, które lepiej plonują.
Powoli rolnicy coraz bardziej przekonują się do tej rośliny, której uprawa wymaga poznania kilku podstawowych, ale jakże istotnych zasad, aby rolnik mógł cieszyć się z uzyskanych plonów. Dlatego warto pamiętać, aby odnieść sukces w uprawie soi trzeba korzystać z kwalifikowanego materiału siewnego, doświadczonej hodowli i przede wszystkim długoletniej wiedzy praktycznej, jaką możemy się jako firma Prograin Zia pochwalić.